Vyznáte se v typech turistické obuvi?

Se zvyšujícími teplotami a množstvím slunečních paprsků přibývá také času, který trávíme venku. Na procházkách, při práci na zahradě, ale také na výletech. A čím náročnější výšlap, ať již časově či s přihlédnutím na terén, tím si žádá kvalitnější obuv. Jaké existují možnosti?

Turistické boty, to samozřejmě nejsou obyčejné plátěnky. S nimi byste v takových horách moc daleko nedošli. A pokud ano, tak by dostaly pěkně zabrat vaše nohy, chodidla i páteř. Podle toho nejčernějšího scénáře může nesprávně zvolené obutí vést až k invaliditě. A na to turistické to platí dvojnásob.

Druhy turistické obuvi

Pojmem turistická obuv rozumíme turistické sandály, outdoorové boty, trekkingové polobotky, pohorky, skelety a speciální typy obuvi, ať již se jedná o obutí pro skialpinismus, turistické lyžování atd. Konkrétní typ obutí je vhodné vybírat s přihlédnutím k typu terénu, v němž se budete pohybovat, ale i sezoně.

Turistické sandály

V létě do nenáročného terénu si klidně a bez obav můžete obléknout turistické sandály. Na trhu najdete i ty s plnou špičkou, která vám ochrání prsty před zraněním. Ty také spousta turistů používá jako přezutí po výšlapech v náročném terénu, kdy si vaše nohy potřebují odpočinout.

Treková obuv

Chystáte-li se na delší výšlap neboli trek, měly by v hledáčku vašeho zájmu být kvalitní trekové boty, kterým se také říká boty trekkingové či nízké pohorky, které lze doporučit pro pohyb v lehčím terénu po zpevněných cestách, ale i ve městě. V závislosti na materiálu bývají lehké, prodyšné a většinou se i dobře nazouvají.

Kotníkové pohorky

Náročnější terén si žádá i odolnější obutí. V tomto případě kotníkovou turistickou obuv neboli pohorky poskytující skvělou oporu kotníkům. Na trhu najdete pohorky čtyř kategorií označené písmeny A až D.

Pohorky podle terénu

Do lehkého terénu jsou vhodné pohorky označené písmenem A. Pohorky dobře fixující kotník nutné do náročnějšího horského terénu jsou označené písmenem B, horské lezení se neobejde bez pohorek typu C a chůze po sněhu a ledovci si žádá pohorky s označením D. Plastové skořepinové horské boty, to pak jsou skelety.

Zaměřeno na materiál

Hlavním parametrem při výběru konkrétního modelu turistické obuvi je její materiál. Na výběr máte kůži, textil a membránu. Vaše turistická obuv tak může být celokožená, nebo s membránou v kombinaci kůže a textilu.

Celokožení, nebo kombinované?

Velké oblibě se mezi uživateli těší turistická obuv z kombinovaného materiálu, tedy turistické boty kožené doplněné o různé druhy membrán, ať již se jedná o Gore-tex, BioDry atd. Ve srovnání s celokoženou obuví je lehká a prodyšná. V závislosti na frekvenci jejího nošení ale také má kratší životnost, která přímo visí na životnosti membrány. V tomto ohledu celokožené boty nemají konkurenci.

Péče o turistickou obuv

Životnost turistické obuvi je možné prodloužit správnou péčí. Především je nutné je udržovat v čistotě a v pravidelných intervalech impregnovat. Kombinované obutí častěji než to celokožené. Impregnace je zároveň činí voděodolnými.