Umělé oplodnění může být psychicky náročné. Jak se na něj připravit?

Umělé oplodnění dnes většina veřejnosti vnímá jako poměrně běžnou proceduru a často se zapomíná, že ženy během něj mohu prožívat značný psychicky tlak. Stres přitom může výrazně ovlivnit úspěšnost početí, a proto je vhodné ho eliminovat. V tomto článku najdete několik praktických tipů, které se vám můžou hodit.

Pro osoby, které trpí neplodností, bývají na denním pořádku pocity napětí, frustrace, deprese i hněvu. Některé ženy nemají chuť k jídlu, špatně spí či se cítí izolovaně.

Na IVF může být stresující především skutečnost, že ani absolvování všech procedur nemusí vést k vysněnému miminku. Šance na otěhotnění rozhodně není stoprocentní a v případě dalších opakování a pokračující léčby míra stresu výrazně stoupá. Odborníci se shodují na tom, že tyto pocity mohou úspěšnost léčby do značné míry ovlivnit. Naučit se zvládat stres je proto zásadní.

www.zaria.cz_fertility-ivf_eu_01

Jak se zbavit napětí?

Možností, jak minimalizovat nebo zcela odstranit stres, je celá řada. Na každého pacienta funguje něco jiného, případně kombinace více technik. K těm základním patří úprava jídelníčku, která by měla nastat ještě předtím, než se rozhodnete umělé oplodnění podstoupit. Konzumujte více zdravých potravin a naopak z jídelníčku vyřaďte alkohol, kávu, smažená a tučná jídla.

K dalším vhodným opatřením patří dostatek přiměřené tělesné aktivity, dechová cvičení, masáže a různé relaxační metody, v rámci kterých lze úspěšně snížit svalovou tenzi.

Mnoho žen nedá dopustit na pravidelnou akupunkturu a akupresuru. Přímé spojení těchto metod a úspěšnosti IVF sice prokázáno nebylo, ale rozhodně vedou ke snížení stresu a navození lepší nálady.

www.zaria.cz_fertility-ivf_eu_02

Někdy není od věci konzultace s odborníkem. Budete-li se cítit pod tlakem, sjednejte si schůzku s psychoterapeutem a proberete s ním vaše pocity.

Výše uvedená doporučení skutečně pomáhají. Vezmete-li si je k srdci, asistovaná reprodukce vás již nebude tak stresovat.