Týden kávy
Milovníci kávy, zpozorněte! Od 1. do 7. října se koná již šestý ročník, kdy Česko „slaví“ kávu. Celý nápad Festivalu kávy vznikl nevinnou oslavou narozenin 1. října v roce 2010. Hned v roce 2011 vypuknul první Festival kávy, do kterého se zprvu zapojily jen některé brněnské kavárny. V současnosti se Festival kávy dostal pod kůži mnohem více městským kavárnám, například kavárnám v Kroměříži, Českých Budějovicích nebo ve Zlíně. Cílem tohoto festivalu je seznamovat zájemce o celém procesu přípravy kávy, od sazení, růstu, až po konzumaci.
Většina obyvatel České republiky chybně nazývá různé druhy kávy při objednávkách v restauracích. Zkušeným baristům to rve uši a drásá nervy, laické obsluze kaváren to naopak ulehčuje práci. Pojďme si na počest kávy alespoň přiblížit, co který název znamená a jak má která káva vypadat.
Espresso
Espresso – káva, která je chybně nazývána nejčastěji. Neexistuje žádné velké nebo espresso, či velmi často používané piccolo! Espresso je jen jedno – nápoj, který má objem 30 ml. Objem vody o 88 °C protéká sedmi gramy kávy. Od espressa se pak dále odvíjí další typy kávy.
Espresso doppio
Tento typ kávy je dvojitá dávka klasického espressa, tzn. 14 g kávy na cca 50 ml vody. Káva je velmi silná, nedoporučuje se proto lidem s nízkým tlakem a slabým srdcem.
Americano
Káva Americano je, dá se říct, opak kávy Espresso doppio. Velmi laicky řečeno, je to espresso, do kterého doléváme hornou vodu, abychom zvýšili jeho objem. Způsob přípravy této kávy vzniknul údajně za druhé světové války, kdy vojáci odmítali pít silné, těžké espresso a tak jej začali ředit vodou. Každý dle své chuti.
Ristretto
Káva, která se pije nejčastěji v Itálii. Je připravována ze stejné dávky, jako klasické espresso s tím rozdílem, že káva protéká cca 18 vteřin, kdežto u espressa je doba průtoku až 30 vteřin. Z ristretta se tak stává cca 20 ml velmi silné kávy.
Latte
K přípravě kávy latte je třeba našlehané mléko, na jehož povrchu je mléčná pěna. Do mléka je malým proudem vléváno espresso.
Cappuccino
Tento nápoj je správně italské připravováno v poměru 2/5 horkého mléka, 2/5 našlehaného mléka a 1/5 klasického espressa. Káva by měla bát připravována výhradně z plnotučného mléka, pěna na povrchu by měla být krásně krémová a neměla by přesahovat okraj hrnku.
Piccolo
Nemohli jste se dočkat, kdy bude upřesněno velmi prodávané piccolo? Nebude. Tato káva totiž neexistuje! V mnoha kavárnách i restauracích vám je velmi pravděpodobně nabízeno nebo si ho vy, zákazníci, s oblibou objednáváte. Je sice pravda, že v Itálii znamená „piccolo“ malý, Italové si však takovou kávu nikdy neobjednají, protože rozlišují kávu na espresso a ristretto, přičemž espresso je pro ně české piccolo, ristretto je ještě menší káva na jeden hlt.
Dopřejme kávě nazývat ji správnými jmény. Při objednávání espressa v kavárně stačí jen trvat na správném objemu.