Tip na výlet za svatováclavskou korunou
Plánujete výlet do Prahy a chcete vidět něco, co jste ještě neviděli? Potom zajděte na výstavu svatováclavské koruny, která je nejznámějším korunovačním klenotem. A kde se výstava koná? Čtěte dále a dozvíte se víc.
Speciální výstava mincí
Součástí Obecního domu v Praze je i galerie Pražské mincovny. Zde jsou k vidění nejrůznější mince ČNB o různých vzácnostech. Umělecké ražby jsou zhotovený do stříbra i zlata, takže je na co se koukat. A pokud se vám některá mince opravdu hodně zalíbí, můžete si ji zakoupit, protože jde o prodejní výstavu. Kromě mincí na výstavě spatříte luxusní napodobeni ikonického české svatováclavské koruny. Mincovna je otevřena v sobotu a každý všední den.
Dokonale provedená replika
Původní svatováclavská koruna vznikla ve 14. století k příležitosti korunovace Karla IV. českým králem. Proč se tedy nejmenuje Karlova koruna? Protože po dokončení obřadu ji Karel IV. daroval patronu české země, svatému Václavovi. Koruna se tak stala hlavním korunovačním klenotem, kterým byli korunováni všichni následující panovníci České země až do roku 1836, kdy byl posledním korunovaným panovníkem na našem území Ferdinand V. Na výstavě je k vidění dokonalá replika z pozlaceného stříbra pravého korunovačního klenotu.
Originál nevyčíslitelné hodnoty
Skutečná svatováclavská koruna je vyrobena ze zlata o ryzosti 21 až 22 karátů a váží přes 2,3 kilogramu. Je důmyslně a esteticky velmi krásně osázena velkými a vzácnými drahými kameny. Každý z kamenů symbolizuje určitou energii a tehdejší mistři korunu sestavili tak, aby celková její síla byla co možná největší. Nádherné růžově zbarvené spinely poskytují panovníkovi ochranu, zelené smaragdy jsou symboly moudrosti a červené rubíny dodávají mužskou sílu nutnou pro boj se zlem a chránění království. Příběh korunovačního klenotu je tedy stejně fascinující jako jeho vzhled.