Stravujte se RAW!

Pro syrovou nebo také živou stravu se obecně používá odborný výraz převzatý z angličtiny – raw food. V praxi jde ale o alternativní způsob stravování, který se jmenuje vitariánství.

Romi / Pixabay

O co vlastně jde?

Při stravování stylem raw food dochází k co nejšetrnější a nejmenší úpravě potravin před konzumací. Obecným pravidlem je, že teplota při přípravě pokrmů nesmí přesáhnout 45ºC. Běžně se jedná o konzumaci potravin čerstvých nebo ohřátých či usušených tak, aby se dodržela maximální teplota při přípravě.

Mezi další způsoby přípravy potravin patří naklíčení, čerstvé pomletí, odšťavnění, rozmixování, krájení, strouhání a podobně. Při vitariánství se tedy v žádném případě nevyužívá vaření, pečení, smažení nebo grilování a do jídel se nepřidává ani rafinovaný bílý cukr nebo umělá sladidla.

Někteří vitariáni odmítají i veškeré potraviny živočišné výroby (med, vejce, mléko, maso, ryby). V takovém případě můžeme hovořit o vegan raw food. Pro některé vitariány však není problém konzumovat tyto potraviny syrové nebo polosyrové.

Hlavní zásadou živé stravy je zejména zachování aktivních enzymů, vitamínů a minerálů, které se při běžné tepelné úpravě ničí. Některé potraviny (ořechy, semínka, obilná zrna, luštěniny) patří sice k syrovým potravinám, nejsou však „živé“. „Oživit“ je můžeme tím, že je namočíme do studené vody na 8 až 12 hodin. Tím se nastartuje klíčení a probuzení enzymů.

Syrová strava je nesmírně šetrná k tělu, podporuje trávení, které je až třikrát rychlejší a šetrnější než u stravy připravované klasickým způsobem. Raw food zvyšuje energii, obranyschopnost organismu, vitalitu, fyzickou kondici a zlepšuje i stav pleti, vlasů, očí a smyslů.

Jak se stravovat raw?

Přechod z klasické stravy na syrovou by měl být postupný, aby nedošlo k příliš velkému šoku. Pomalu tedy ze stravy vylučujte klasické pečivo s obsahem lepku, rafinovaný bílý cukr, uzeniny, ale i maso a mléčné výrobky. Postupem času navyšujte podíl syrové stravy oproti klasické a až se ocitnete na 80 – 90%, sami pocítíte výraznou změnu.

Chuťové buňky se budou radovat z nových, dosud nepoznaných chutí, odpoutání se od bílého cukru a soli zbystří smysly a vy si budete každé syrové jídlo doslova užívat a těšit se na něj. Potom pro Vás dokončení přechodu k naprosté živé stravě nebude problémem. Tato proměna trvá u každého člověka různou dobu, záleží na zvycích, odhodlání, motivaci a zvládání přechodu.

Ten trvá průměrně půl roku až dva roky. Někdy se změna stravování může projevit nepříjemně, a to tehdy, když se tělo začne čistit. V průběhu detoxikace se tělo očišťuje od nahromaděných toxinů, což se může projevit například výrazným zhoršením pleti.

Vytrvejte! Až se tělo vyčistí, odmění Vás dokonale hladkou a hebkou pletí. Než si tělo zvykne na nové potraviny ve velkém množství, může se objevit problémy s trávením (průjem, zácpa nebo nadýmání). Je proto zapotřebí zařazovat konkrétní produkty do stravy pozvolna a v menším množství, a sledovat reakce těla.

Jezte pomalu a důkladně žvýkejte, jedině tak může tělo zužitkovat všechny přijaté živiny. Poslouchejte své tělo, mnohdy Vám v důsledku nedostatku určité živiny napoví zvýšenými chutěmi na konkrétní potravinu.

Co patří mezi živé potraviny?

Hlavně samozřejmě ovoce, zelenina, ořechy, semínka, luštěniny, obiloviny, klíčky, mořské řasy, nepražené kakao, bylinky, koření, kokosové mléko, oleje (kokosový, konopný, olivový) nebo sladila (stévie, palmový cukr, javorový nebo agávový sirup).

Co potřebujete k přípravě raw food?

Určitě si pořiďte kvalitní stolní mixér, tyčový mixér, odšťavňovač nebo i citrusovač. Ovocné a zeleninové šťávy nebo smoothie se stanou Vaším ranním rituálem. Sušička s nastavitelnou teplotou do 45ºC Vám pomůže nasušit plátky ovoce, zeleniny a hub nejen na zimu.

Za pořízení jistě stojí i mlýnek na mák, ořechy a kávu, kuchyňský teploměr pro hlídání teploty při vaření a klíčidlo na semena, obiloviny a luštěniny.