Sociální fobie nebo syndrom vyhoření? V ohrožení jste i vy!
Už vás práce nebaví? Jistá nespokojenost není příznakem sociální fobie nebo syndromu vyhoření. Je jedním z možných plíživých symptomů těchto stavů, stejně jako únava, stavy úzkosti nebo deprese. Sociální fobie i syndrom vyhoření totiž přicházejí pomalu a nenápadně. Zaskočí ředitele korporací, vzdělaného pedagoga i ostříleného youtubera. Podle statistik je sociální fobií ohroženo 10-15 % dospělých, syndromem vyhoření dokonce 20 %. Jak poznat, zda se za vaší nespokojeností s prací neskrývá vážný problém?
Další nepříjemná situace
Máte pocit, že se vám život vymyká z rukou? Přepadá vás při běžných situacích strach a snažíte se takovým okamžikům za každou cenu vyhnout? Izolujete se? Sociální fobie začíná právě strachem při kontaktu s lidmi, pocením, rudnutím při komunikaci s ostatními nebo bušením srdce při hovoru na veřejnosti. Právě tyto typické příznaky sociální fobie mohou časem lidově řečeno přerůst dotyčné osobě přes hlavu a je na místě vyhledat odbornou pomoc. Stavy se totiž mohou zhoršovat a lékem není popíjení alkoholu na kuráž.
Pomoc, mám infarkt!
Právě alkoholem lidé řeší mnoho stresových situací, které je v životě potkávají. Hektický životní styl, vysoké nároky v práci nebo problémy v rodinném soužití mohou být spouštěči takových stavů. Člověk v návalu panické ataky může pociťovat příznaky přicházejícího infarktu, bolest je opravdová, stejně jako strach ze smrti. Po takové atace se dotyčný začne obávat, kdy ho podobná situace mezi lidmi opět potká, raději se proto izoluje. V těchto případech je nanejvýš vhodné vyhledat pomoc odborníků.
Tlak na výkon až do úplného vyčerpání
Kromě zmíněných sociálních fobií je časté přetížení organismu jedince vlivem pracovního výkonu takřka do úplného vyčerpání. Výkony, výsledky, jakákoli přestávka nebo pochybování o cíli se může vnímat jako osobní selhání a porážka. Právě toto vede k dalšímu častému jevu dnešní doby – syndromu vyhoření, který postihuje v nějaké fázi až 20 % české dospělé populace, nehledě na povolání. Nová doba přináší nové možnosti, ale právě mezi novodobými influencery a youtubery je tlak na výkon dán sledovaností a počtem lajků, což přináší neskutečný strach ze selhání a zklamání a vede právě k syndromu vyhoření. Ani tyto stavy není dobré podceňovat, natož řešit alkoholem, léky na spaní nebo pomocí jiných návykových látek, raději se v takové chvíli svěřte do rukou profesionálních psychologů.