Šípkový čaj posílí vaši imunitu
Krásné červené šípky, které známe jako ozdobu podzimní přírody, jsou plody růže. Jde o plody mimořádně bohaté na celou řadu vitamínů a minerálních prvků. Pyšní se mimořádně vysokým obsahem vitamínu C, čehož je určitě dobré využít. Asi nejjednodušší způsob, jak šípky konzumovat, představuje tradiční šípkový čaj. Mohou se ale využít i k výrobě sirupů, marmelád nebo šípkového vína. Pojďme se ale držet klasiky a seznámit se s tím, jak šípkový čaj správně připravit.
Léčivé účinky šípku
Nejen vitamín C, ale i další vitamíny A, B, E K, a dále ještě železo, hořčík, sodík, lecitin a mnoho dalších – tvoří ze šípků velice zdraví prospěšnou potravinu. Vitamín C je důležitý pro podporu imunitního systému, čehož je potřeba využít zejména v podzimních a zimních měsících. V době chřipek a nachlazení tedy ideální. Dále bylo prokázáno, že působí pozitivně i při revmatických onemocnění a artróze.
Jak vyrobit čaj
Vynikající šípkový čaj získáme z celých šípků. Je třeba namočit jich asi hrst do litru vody, a to nejlépe přes noc. Druhý den pak přivedeme k varu a scedíme. Správné scezení je skutečně důležité, protože drobné chloupky z šípku mohou působit dráždivě. Ideální je scedit přes plátýnko nebo papírový filtr. Výborně chutná oslazený medem.
Čaj je možné připravit i z šípků drcených. Postačí dvě čajové lžičky povařit asi ve 250 ml vody cca 10 minut a poté opět pečlivě scedit.
Jak sbírat a sušit šípky
Na sběr šípků je nejlepší vyrazit v září a říjnu. Jde o ideální období, kdy ještě nejsou namrzlé ani tvrdé a obsahují nejvíce vitamínu C. Pokud se ke sběru dostanete až po prvních mrazících, takové šípky již nejsou vhodné k sušení. Hodí se ale například k přípravě sirupů nebo marmelád.
Za nejvhodnější způsob dlouhodobého uchování můžeme označit sušení. Sušit je vhodné nejlépe umělým teplem při maximálně 60°. Tak si zachovají nejvíce vitamínů. Kvalitní usušené šípky mají oranžovou nebo až nahnědlou barvu a krásně voní. Pokud je budete skladovat v uzavřené nádobě, mohou vydržet až rok.