Recenze: Vyzkoušeli jsme běžecké hodinky TomTom Runner Cardio
Značku TomTom jsme zvyklí vídat spíše na navigacích. Její zákazníky však dnes přebírají chytré telefony, a výrobce tak musí hledat zákazníky jinde. TomTom se tak vydal do progresivního segmentu nositelné elektroniky. Mají sportovní hodinky Runner Cardio na to, aby oslovily sportovní nadšence?
Senzory a design jako hlavní zbraně hodinek
Ačkoli spojení slov TomTom a hodinky na první pohled zní jako poměrně výrazný odklon od původního byznysu, ve skutečnosti tomu tak není. Hodinky Runner Cardio totiž sází především na GPS. Jsou určené pro běžce a jejich hlavní funkci je měření výkonu při běhání – včetně záznamu vaší trasy. TomTom tak zůstává u svého know-how.
Zajímavé je, že hodinky dokážou změřit uběhnutou vzdálenost i na běhacím pásu. GPS senzor v takovém případě zastoupí senzor pohybu, který snímá kmitání Vaší ruky. Díky tomu dokáže počítat kroky a odvodit uběhnutou vzdálenost. Senzor se navíc dá kalibrovat, v případě chybného měření po prvním běhu na pásu tak hodnotu opravíte podle údaje z běhacího pásu a vaše příští statistiky už budou zcela přesné.
Čeho se však dočkáte zaručeně, bude ohlas vašich přátel. Hodinky totiž mají velmi podařený design, který dává jasně najevo, že jsou určeny na sport, rozhodně však nebudou působit rušivě ani při běžném nošení v jakékoliv situaci. Vybrat navíc můžete z několika barevných variant.
Prezentace dat na chytrém telefonu
V TomTomu také pochopili, že s chytrými telefony není možné bojovat, nutné je spíše těžit ze spolupráce. Hodiny Runner Cardio tak mají svou aplikaci pro smartphony s operačním systémem iOS, nebo Android. Na těch vám následně budou prezentována naměřená data a generovány zajímavé dlouhodobé statistiky.
Důraz na výdrž, praktické ovládání
Přestože dominantní Apple se svými WATCH udává na trhu trochu jiný směr, pro sportovce může být TomTom Runner Cardio lepší volbou. Displej je totiž černobílý a nemá trvalé podsvícení (to je ve tmě možno nakrátko aktivovat), což výrazně šetří baterii. V klidu tak hodinky vydrží i několik týdnů. Při sportovní zátěží však četné senzory a bluetooth dávají baterce zabrat, a hodiny tak nejspíš budete při pravidelném používání nabíjet denně.
Vyzdvihnout musíme ovládání. TomTom Runner Cadio totiž nejsou klasickými chytrými hodinkami. Jsou určeny především pro běhání, dotykový displej by ale byl těžko ovladatelný i při chůzi. TomTom tak chytře vsadil na hardwarová tlačítka, který se nachází pod displejem. Naučená gesta na nich bezy zvládnete i bez dívání.
Závěr
Hodinky TomTom Runner Cardio můžeme doporučit všem nadšeným běžcům, kteří chtějí kvalitní přístroj, jenž mohou nosit každý den i při běžných činnostech. Bezchybný záznam uběhnuté vzdálenosti a trasy spolu s dlouhou výdrží garantuje, že nebudete zklamáni. Pokud je pro vás zásadní i měření tepu, pak se však mějte na pozoru. Investice kolem 6000 Kč totiž není malá.