Pronájem ve Zlíně určitě seženete, ale chce to trpělivost a také čím dál více peněz. Za garsonku zde už běžně dáte i přes 8 tisíc!

Najít vhodný pronájem ve Zlíně a jeho nejbližším okolí není poslední dobou nijak jednoduchá záležitost. Jistě, nějaké nájemní byty ve městě k dispozici jsou. Jde ale o to, že jich není zrovna moc a vzhledem k míře poptávky se budete zřejmě muset smířit s dosti vysokou činží. Co je tedy možné považovat za hlavní příčiny vysokých cen zdejšího bydlení? A co by nejvíce přispělo ke zlepšení situace?

Pronájem za 8 tisíc měsíčně?

Osm tisícovek činže je zde zkrátka realitou a to je řeč o bytech těch nejmenších rozměrů. Budete-li se poohlížet po něčem prostornějším, připravte si v případě nejvyhledávanější dispozice, kterou je 2+kk, tisícikorun nejméně 10 a na byt ještě rozlehlejší vám pak nemusí stačit ani 12 či 13 tisíc. Pokud jde o výši nájemného, patří Zlín k těm nejdražším lokalitám v zemi a řadí se tak po bok Plzně, Olomouce nebo Hradce Králové. O něco dražší je už pouze Brno a na výrazně vyšší ceny narazíte samozřejmě potom v Praze.

Průměrný nájem za m2 (červenec 2018)

Město Nájem
Praha 346 Kč
Brno 248 Kč
Olomouc 207 Kč
Plzeň 203 Kč
Zlín 198 Kč
Hradec Králové 193 Kč
Jihlava 193 Kč

Pronájem bytu se stává největší položkou rodinného rozpočtu

Nájemné už dnes v mnoha našich městech dosahuje takových výšek, že se stává čím dál větší zátěží pro rodinný rozpočet celé řady domácností. Náklady na bydlení rostou svižným tempem a mnozí z nás jsou na tuto položku nuceni vynaložit i třetinu příjmu celé rodiny a není proto divu, že je tak velký zájem o levnější variantu bydlení, kterou představují například městské byty. K získání nájemní smlouvy je však v takovém případě nutné splnit některé základní předpoklady. Zejména musíte doložit, že vaše finanční situace vám nedovoluje postarat se o střechu nad hlavou vlastními silami za běžných tržních podmínek.

Situaci zlepší pouze rozsáhlejší výstavba

Kde hledat lék na současné neduhy trhu s nájemním bydlením? Není to nijak zvlášť složité. Citelně zlepšit situaci a tedy zapříčinit pokles cen nemovitostí určených k bydlení může jedině rozsáhlejší a také pravidelná výstavba. Díky ní se dá v dlouhodobějším horizontu předpokládat nejenom snížení prodejních cen bytů, ale logicky též pokles činží. Zatím se však nezdá, že by se věci dávaly nějak výrazněji do pohybu a pohled na statistiky z nedávné doby skýtá poněkud tristní obrázek.

V první polovině loňského roku nebyl ve Zlínském kraji dokončen ani jeden nový byt!

30 tisíc za m2 v paneláku

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, proč jsou ceny tak vysoko a proč rostou jak u novostaveb, tak i u starší zástavby. Zcela běžně tak dnes na Zlínsku za metr čtvereční obyčejného panelového bytu zaplatíte už přes 30 000 korun. Pokud je dům zateplen a proběhla i rekonstrukce interiéru, může se cena vyšplhat ještě o několik tisícovek výše. Nových bytů zde bohužel přibývá zdaleka nejméně v celé České republice a takřka cokoliv, co se na trhu objeví, zmizí v rekordně krátkém čase. Tento nedostatek a s ním související vysoké prodejní ceny se pochopitelně musí odrazit i na výši běžně požadovaných činží. K jejich růstu navíc nyní přispívá i další faktor. Je jím zpřísnění podmínek u hypotečních úvěrů.

Horší dostupnost hypoték

Přísnější podmínky pro získání hypotéky se mimo jiné promítnou i do výše nájmů. A je to jen logické. Každý zkrátka nemá naspořeno 20 % požadované kupní ceny nemovitosti a nemusí zvládnout ani splátky s rostoucími úroky. Na hypotéku tedy dosáhne méně lidí a řadě z nich nezbyde nic jiného, než se pohlédnout po nějakém pronájmu. Vyšší poptávka potom tlak na růst činží ještě umocní. V této souvislosti můžeme zmínit i nepříjemný fakt, že náklady na bydlení u nás už patří k nejvyšším v rámci celé EU.

Nové situaci se nejspíše pomalu přizpůsobují i někteří developeři, kteří se začali zaměřovat právě na segment nájemního bydlení a jistě dobře vědí proč. Procento lidí odkázaných na tento způsob života totiž podle všech předpokladů do budoucna ještě stoupne a o klienty tak nebude nouze.

Předzvěst přicházejících změn

Za určitý signál budoucích změn, které se nejspíše odehrají na celém tuzemském trhu s nemovitostmi, lze bezesporu považovat i vznik prvního investičního fondu, který se hodlá specializovat na nájemní byty a jen během prvních pěti let svojí existence do nich prý vloží prostředky v objemu přesahujícím miliardu korun. Vzhledem k tomu, že se mají tyto investice týkat především větších měst, může to být důležitá informace také pro Zlín a pro ty z jeho obyvatel, kteří se po nějakém pronájmu budou v dohledné době poohlížet.

V nejbližších měsících nájemné jistě nezlevní

Čekání na pokles hladiny nájemného a to jak na Zlínsku, tak i ve většině dalších lokalit naší republiky, může ještě trvat dlouhé měsíce. Ceny se navíc sníží pouze za předpokladu, že se bude stavět nejenom rychleji, ale také v podstatně větším rozsahu než doposud. Musíte-li tedy vaši bytovou situaci řešit v horizontu týdnů, pak vám zřejmě nezbývá, než se smířit s nájemným v jeho současné výši.

Nebo vás čas tolik netlačí a počkáte si, co přinesou nejbližší roky? A jaká činže by byla podle vás ve Zlíně optimální? Třeba 100 nebo snad 150 korun za metr čtvereční?