Pročistěte své tělo detoxem
Detoxikační kúry je vhodné provádět nejen na jaře, ale i na podzim, kdy nám mohou pomoci s odstraněním toxinů z těla a povzbuzením imunitního systému.
Proč se detoxikovat?
Pokud se cítíte unavení, malátní, bez energie a bez nálady, trápí Vás špatné trávení, nějaké to kilo navíc, kožní problémy nebo třeba špatná kvalita Vašich vlasů a nehtů, je detox tím pravým řešením!
Dnešní hektická doba plná stresu, znečištěného prostředí, sedavého zaměstnání s minimem pohybu ve volném čase, spolu s nezdravým stravováním zatěžuje celý organismus, ale zejména pak játra, střeva, slinivku a lymfatický systém.
Detoxikací se proto očistíte od všech toxinů a škodlivých látek, které do sebe dostáváte stravou nebo zvnějšku.
Jak se stravovat?
V jídelníčku by neměly chybět hlavně obilniny, luštěniny, cereálie, rýže a těstoviny – vše nejlépe v celozrnné formě.
Pečivo by mělo být zejména žitné, připravujte si také často obilné kaše a doplňujte je semínky.
Blahodárné účinky na organismus mají potraviny živé, mezi které patří například naklíčené výhonky, kefír nebo kysané zelí.
Velmi kladně se však osvědčily i potraviny jako česnek (klasický i medvědí), červená řepa, řeřicha nebo zázvor.
Pomáhají ke zdravé funkci jater, odstraňují toxiny z těla a posilují obranyschopnost.
Vhodné jsou i potraviny pro mnohé z nás stále ještě neznámé – goji, moruše, mochyně, kořen maca, acai, kakaové boby, kokosová voda, konopné semínko, rostlinná mléka a podobně.
Skvělým způsobem, jak vyčistit tlusté střevo, je zařadit do programu i superpotraviny ve formě sušených zelených šťáv z mladých trav (zelený ječmen, zelená pšenice), řas (chlorella, spirulina) nebo třeba zelený jíl.
Dokonale pročistí organismus, odstraní z něj toxiny a škodliviny (letité usazeniny na stěnách střev mohou vážit až několik kilogramů!) a upraví trávení, peristaltiku střev a tím i vyprazdňování.
Obnovují totiž zásadité prostředí ve střevě a tím odstraňují plísně, záněty a kvasinky, které nás jinak běžně mohou trápit.
Co očekávat na začátku?
Změnu stravy a vyloučení některých potravin z jídelníčku můžete snášet špatně. Jedná se hlavně o cukr a kofein, na které si tělo snadno vypěstuje závislost. Trápit Vás proto můžou bolesti hlavy, únava, podráždění nebo nesoustředěnost. Vydržte! Během pár dní si tělo na nový systém navykne a je docela pravděpodobné, že po konci očistné kúry nebudete kofein nebo cukr potřebovat zdaleka v takovém množství, jako doposud.
Vynechat byste však měli i alkohol a přemíru soli. Myslete na dostatek tekutin!
Řádná detoxikace představuje i proplachování lymfy, proto byste měli vypít nejlépe dva a půl litru tekutin denně. Zaměřte se na vodu, zelený čaj (klasický nebo matcha) nebo čaje bylinné, kdy můžete využít speciálních již namíchaných čistících nebo detoxikačních směsí, či zeleninové šťávy.
Ty Vám navíc dodají cenné vitaminy, minerály a vlákninu. Se zvýšeným přísunem tekutin však lymfatický systém spolu s ledvinami zatížíte, proto je vhodné zařadit do svého programu i pohyb.
Ideální a nenáročná je chůze. Procházky navíc nastartují i játra, protože se pohybem na čerstvém vzduchu okysličí a tím zregenerují.
Jak dlouho detox držet?
Vaše tělo zaznamená očistu již za tři dny, ale můžete si naordinovat týdenní kúru. Určitě byste to neměli přehánět, hladovět nebo pít dokonce pouze vodu. Tělu byste tím rozhodně nepomohli.
Pokud Vás trápí nějaké nejasnosti, nevíte si rady či máte potíže, poraďte se před nebo během detoxikace se svým lékařem, jaký přístup k očistě těla je nejvhodnější právě pro Vás.