Potrat: kdy se musí platit a kdy se hradí z veřejného zdravotního pojištění?

Potrat. Velmi bolestivé téma, nehledě na to, zda jde o samovolný nebo provedený na vlastní žádost. Žena po zákroku trpí fyzicky a událost zanechává stopy rovněž na duši. V průběhu prvního trimestru nejsou samovolný potrat nebo takzvané zamlklé těhotenství ojedinělými jevy, bohužel jedno ze čtyř až pěti těhotenství končí během prvních třinácti týdnů těhotenství. Objeví se krvácení a následně lékař potvrdí, že došlo k samovolnému potratu. Někdy je zapotřebí ještě lékařské vyčištění děložní dutiny. Musí se hradit nebo ne? A kolik stojí umělé přerušení těhotenství?

Hrazeno zdravotní pojišťovnou

O potratu se hovoří, když dojde k ukončení těhotenství samovolným potratem do 22. týdne těhotenství vlivem nejrůznějších příčin, zejména zdravotních ze strany matky nebo embrya či plodu, přičemž v těchto případech nemusí žena platit za chirurgické vyčištění děložní dutiny, když je potřeba tento úkon provést. V České republice se pak může ukončit uměle těhotenství až do 24. týdne těhotenství, ale od 12. týdne těhotenství pouze ze zdravotních důvodů kvůli vážnému poškození plodu nebo ohrožení zdravotního stavu matky. Všechny tyto případy jsou hrazené zdravotní pojišťovnou z veřejného pojištění.

Interrupce na vlastní žádost

Co se děje ve chvíli, kdy se žena rozhodne těhotenství ukončit v průběhu prvního trimestru, konkrétně do konce 12. týdne těhotenství? Za této situace musí navštívit svého ošetřujícího gynekologa, který jí vystaví žádanku. Většinou tyto úkony provádějí na specializovaných pracovištích v nemocnici a žena si může vybrat ze dvou metod – z chirurgické a z farmakologické. Umělé přerušení těhotenství neboli interrupce se provádí na vlastní žádost těhotné ženy a nehradí se z veřejného pojištění.

Hrazené zdravotní zákroky

Ukončení těhotenství na vlastní žádost je zákrok, který je v České republice zcela legální a podle platných zákonů o něj může žena požádat do 12. týdně těhotenství. Částky za provedení interrupce se pohybují okolo 5 000 korun u chirurgického provedení a při podání potratové pilulky ještě o pár tisíc výše, ale tento způsob je možný pouze do 7. týdne těhotenství. Potrat probíhá ambulantně, pacientka odchází po několika hodinách domů, následně musí dodržovat po dobu jednoho týdne klidový režim. V současné době jsou oba druhy zákroků považované za bezpečné a neměly by ovlivnit plánované těhotenství v budoucnu.