Pobyt ve tmě Vám změní život
Pobyt ve tmě, jiným názvem terapie tmou, je další praktikou, která by Vás měla zbavit různých neduhů. Na svůj zrak se většinu času plně spoléháme a nedokážeme si bez něj představit svůj život. Až ze 70% věci vnímáme právě zrakem. Při řešení osobních, ale i zdravotních problémů však musíme zrak vypnout a podívat se na problém tím vnitřním.
Co je terapie tmou?
Její původ je až v daleké Číně, Tibetu nebo Indii. Mniši před tisíci let trávili v naprosté tmě mnoho týdnů a někdy i měsíců. Terapie tmou je prováděna v chatce, kde je naprostá tma. Při běžně týdenním pobytu se začnete více spoléhat na svoje schopnosti, zbystříte si ostatní smysly a spojíte se se svým vnitřním světem, který Vám dopomůže k vyřešení Vašich problémů. Při terapii tmou se totiž neřeší příznaky, ale problémy se odstraňují jako celek. Protože uvnitř svatyně nemáte „co na práci“, snadno se pohloubíte sami do sebe a budete mít dostatek času, klidu a prostoru začít přemýšlet nad životem, nad svými problémy a jejich příčinami. Možná budete překvapeni, co všechno je ve Vaší hlavě uschováno a co se Vám náhle vybaví. Někdy to můžou být vzpomínky na první školní den, první narozeniny, ale dokonce i porod nebo pobyt v děloze. Jste naprosto izolování od vnějšího světa, máte vypnutý mobil, všechny úkony včetně hygieny nebo cvičení provádíte ve tmě, máte možnost jen krátce pohovořit s opatrovníkem, který Vám nosí do temné místnosti jídlo.
Pro koho je vhodná?
Pro všechny, kteří jsou neustále unavení a to dokonce i na dovolené, kde jenom odpočívají. Pokud máte dojem, že jste vyzkoušeli všechno, ale jste stále smutní a nenaplnění, je terapie ve tmě vhodná právě pro Vás. Dále pro ty, kteří jsou stále nervózní a roztěkaní, cítí vnitřní neklid, cítí, že jim něco schází. Nebo i pro ty, kteří zažili něco špatného a chtějí být chvíli sami jen se svými myšlenkami.
Co dokáže vyléčit?
Odpoví Vám na otázky, na které stále hledáte odpovědi, například „jaký je můj úkol zde na Zemi“, nebo „proč se to špatné děje právě mně?“. Navíc Vás zbaví fyzických problémů, jako jsou kožní nemoci (ekzémy nebo lupénka), bolesti zad či kloubů, ale i psychických poruch jako například anorexie, protože nemáte možnost vidět a posoudit vzhled svého těla. Sníží se Vám cholesterol, váha, homocystein, ale odstraní se i symptomy stresu, popřípadě neurózy nebo porodních traumat, výrazně se zlepší Váš spánek a tak dále. Jak už bylo řečeno, navíc si zbystříte ostatní smysly a nebude Vám v budoucnu dělat takový problém, když se ocitnete ve tmě. Nezpanikaříte, že nevidíte, ale naopak přepnete na „autopilota“ a vyřešíte situaci pomocí ostatních smyslů a svého vnitřního já. Navíc si začnete víc vážit běžných a často zanedbávaných věcí, které považujeme jako samozřejmost. Po absolvování terapie tmou si uvědomíme, jaké štěstí máme, že nejsme slepí a nemusíme ve tmě trávit každý den.
Jak dlouho ve tmě strávíte?
Doporučuje se minimálně týden, protože tělu trvá až tři dny než si na tmu dokonale zvykne, proto se kratší doba příliš nedoporučuje. Maximum je pak sedm týdnů. Sami pocítíte, zda chcete být ve tmě 7 dní nebo o deset více. Poslouchejte vnitřní hlas svého těla a napojte se na něj. To je to, co jste až doteď zanedbávali a nebrali na to ohled. Kvůli poznání svého vnitřního já terapii ve tmě podstupujete. Konec pobytu je nejčastěji při východu slunce, který působí na člověka jako „nový začátek“. Musíte si však nasadit sluneční brýle, protože náhlým přechodem z několikadenní úplné tmy do jasného denního světla by mohl být poškozen Váš zrak.