Krásné vlasy = koruna krásy
Spousta mužů by jistě potvrdila, že není na ženě nic přitažlivějšího než vlající hříva zdravých lesklých vlasů. Ne vždy se ale takovou hřívou můžeme pyšnit. Naše vlasy a pokožku hlavy mohou trápit různé problémy, které nám na celkové kráse ubírají. Naštěstí většina z těchto problémů má snadné řešení v podobě správné péče a přípravků k tomu určených.
Jak vybírat ten pravý šampón a další přípravky?
Na trhu existuje nepřeberné množství různých značek a druhů šampónů, kondicionérů, masek a dalších nezbytností. Jak se v té nabídce vyznat? Neexistuje nejlepší nebo nejhorší značka a ani podle ceny se nedá tak úplně řídit. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo nedá dopustit na drahé kadeřnické značky a někomu zase maximálně vyhovuje obyčejný levný březový šampón.
Na co si ale vždy musíme dát pozor, je náš typ vlasů. Výrobky se liší svým složením podle toho, na jaký problém mají cílit. Je tedy samozřejmé, že třeba na suché roztřepené vlasy není vhodné používat přípravky na vlasy velmi se mastící a obráceně.
Jak často si mýt vlasy?
Opět záleží na konkrétním typu našich vlasů a také zvyklostech. Obecně se dá ale říci, že není vhodné mytí vlasů častěji než dvakrát až třikrát týdně. Každodenní mytí vlasové pokožce spíš škodí. Suché vlasy budou ještě více vysušené a ani pro mastné to není nejlepší. Naopak se pravděpodobně i tento problém ještě zhorší, protože se z pokožky smývá ochranný maz a ona ho proto produkuje o to více.
Důležité při samotném mytí je důkladné spláchnutí šampónu. Jeho zbytky ve vlasech je zbytečně zatěžují a způsobují předčasné zmaštění.
Určitě je vhodné použít po mytí nějaký balsám, obzvlášť když máme dlouhé vlasy se sklonem k zacuchávání. Jednou až dvakrát měsíčně bychom svým vlasům měli věnovat větší péči v podobě vyživující masky opět vhodné přímo pro naše vlasy. Můžete použít kupovanou masku nebo si vyrobit nějakou domácí. Na internetu najdete spoustu receptů, ze kterých si jistě vyberete pro vás ten pravý.
Pomoc, lámou se mi vlasy
Řešení se dá shrnout do jednoho slova – výživa. Je potřeba doplnit chybějící vitamíny a minerály a to jak vnější cestou různými maskami a zábaly, tak i vnitřně v podobě vitamínových preparátů. Také častější zastřihnutí poškozených konečků vlasům pomůže.
Pokud ovšem nic z toho nezabírá a vlasy se lámou dál, třepí se i nehty a vůbec náš zevnějšek nevypadá nejlépe, je to už nejvyšší čas zajít ke svému lékaři a nechat si udělat krevní testy. Lámavé vlasy a roztřepené nehty totiž mohou být projevem nějakého onemocnění a je tak nanejvýš vhodné co nejdříve zjistit příčinu.
Velmi častý problém – lupy
Zná to mnoho z nás. Chystáme se někam, oblečeme si nové tmavé triko a sotva si pročísneme vlasy, zasypou se nám ramena nepěkným bílým sněhem. Co s tím? Takto na poslední chvíli bohužel nezbývá než lupy otřepat a vyrazit. Boj s nimi totiž bývá dlouhodobou záležitostí a nevyřeší se přes noc nebo za pár dní.
Na trhu je ale dost přípravků, které nám pomohou. Ze začátku můžete vyzkoušet některé běžně dostupné v každé drogerii. Pokud nezaberou, je vhodné poptat se v lékárně. Lékárny nabízí několik přípravků, kde je koncentrace účinných látek vyšší než v přípravcích z drogerie.
Dobré je také zamyslet se nad příčinami vzniku lup. Velmi často totiž souvisí s psychickou zátěží a stresem, nesprávnou výživou s nedostatkem vitamínů a minerálů a namáhavým životním stylem. Určitě nám nejenom v boji s lupy, ale celkově pomůže zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny, pokusit se relaxovat a zklidnit kolotoč stresu.
A pokud nepomůže opravdu nic z toho, nezbývá než navštívit dermatologa, který nám předepíše mast nebo roztok proti lupům.
Co dalšího může trápit naše vlasy?
Častým problémem bývá seboroická dermatitida. Toto onemocnění je na první pohled snadno zaměnitelné právě s lupy. Ovšem rozpoznatelný rozdíl je v tom, že při dermatitidě se pokožka neloupe v suchých šupinách rovnou, ale vznikají nejdříve mastná nažloutlá ložiska, někdy velmi svědivá. Postiženy bývají hlavně oblasti, které se více mastí – rozhraní vlasů a čela, místa před a za ušima, obočí a kořen nosu. Dermatitida často souvisí s hormonálními změnami a ženy se s ní tak setkávají v období před a po porodu a poté v menopauze. Ale také muži trpí tímto onemocněním, dokonce častěji než ženy.
V případě podezření na seboroickou dermatitidu je třeba zajít do lékárny a nechat si poradit s přípravky vhodnými pro boj s tímto problémem. Sám se totiž nevyřeší.