Jarní péče o muškáty a oleandry

Možná se vám to bude zdát brzy, ale právě teď je ta pravá chvíle, kdy probudit ze zimního spánku muškáty a oleandry, které máme ve sklepě či v zimní zahradě. Co vše je nutné udělat, aby vám rostliny po celý rok krásně kvetly a prospívaly?

Hans / Pixabay

Zastřižení je víc, než nutné

Podíváme-li se na muškáty, určitě nevypadají po zimě hezky. Dobře je prohlédněte a zjistěte, zda nemají nějaké škůdce. Může jít o vajíčka, larvičky, dokonce i červy či ploštice. Ať už jsou vaše muškáty zdravé, nebo jsou napadeny škůdcem, je důležité je radikálně ostříhat.

Nechte jen stopky sahající do 5 dm nad zeminou. Díky tomu budou rašit nové výhony a budou silnější.

Pokud jste zeminu loni neměnili, dopřejte muškátům i tu, novou a obohacenou o speciální hnojivo pro muškáty. Můžete zvolit jak formu granulí rozpustných ve vodě, tak tyčinky, které se zapustí do zeminy a vydávají živiny po dobu třech měsíců.

Aby vám oleandry dělaly radost

Pokud se podíváme na oleandry, mají nyní ovadlé listí, působí suše a bez výživy. Právě proto je dobré radikálně očesat, ořezat kořeny a vyměnit zeminu. Pořídit můžete speciální zeminu pro oleandry, která je obohacena o živiny, které tyto rostliny nutně potřebují. Nebojte se radikálního zkrácení kořenů, tím oleandrům jen pomůžete.

Co se týče škůdců, po zimě se často objevují ploštice. Jde o hnědá vajíčka placatého tvaru, které pevně drží na listech ze spodní i vrchní strany. Můžete je odstranit např. kartáčkem, nebo si práci usnadnit a použít speciální roztok na tyto parazity. Pokud byste ploštice neodstranili, rostlina by velmi strádala.

Vyžeňte pavouky ze sklepa a vyndejte vaše oblíbené kytky či keříky. Pomalu, ale jistě začíná jaro a je potřeba, aby se začaly probouzet. Zvolte pozvolný způsob, dejte je např. na chodbu a nechte vzbudit. Až po dvou, třech týdnech je dejte ven. Čeká vás krásné kvetení a budete rádi vy i ony rostlinky samotné.