Jak pečovat o digestoř – 10 nejlepších tipů
Zajímá vás, jak pečovat o digestoř ve vaší kuchyni? Pojďme si vyjmenovat deset základních pravidel a kroků, které nám pomohou zvýšit životnost i efektivitu spotřebiče, který vás zbaví nevhodných pachů i par a spolu se snížením vlhkosti vaší kuchyně může vést i k prodloužení trvanlivosti vašich potravin a kuchyňského vybavení.
Jak pečovat o digestoř snadno a rychle
Při čištění kuchyňských výparů rychle dochází ke znečištění kuchyňských odsavačů par. Pravidelným a správným čištěním můžeme předejít jeho ucpání a špatné funkci, která může být bezpečnostním rizikem pro váš domov. Nezapomeňte tedy do vašeho pravidelného úklidu kuchyně zařadit i péči o něj.
Jak tedy na to? Pojďme si vyjmenovat konkrétní tipy a triky, které nám pomohou s péčí o váš přístroj.
1. Poznejme problém – všímejme si změn na funkci přístroje. I po zvýšení výkonu zůstává v místnosti pára? Digestoř pracuje příliš hlasitě, či se zvuk vycházející z přístroje v poslední době změnil? Pak je na místě zasáhnout!
2. Méně je někdy více – doporučujeme věnovat se digestoři co nejčastěji, předejdeme tak zbytečným zdlouhavým úklidům při vysokém zanesení přístroje a agresivnějším postupům, které mohou vést k jeho poškození.
3. Čištění tukového filtru – filtr zachycuje veškeré nečistoty, které z vaší kuchyně odcházejí. Jedná se tedy o část, která si vyžaduje naši vysokou pozornost. Filtry jsou snadno odnímatelné pro jejich čištění, či výměnu. Čištění se liší podle druhu filtru, o který se jedná. Novější přístroje jsou vybaveny technologií, která nás sama upozorní na nutnost údržby.
3.1. Kovový filtr – po odnětí filtru jej namočme do lázně s dostatečným množstvím odmašťovače či jedlé sody a nechme mastnotu důkladně rozpustit. Následně umyjme v teplé vodě s mýdlem. Filtr můžeme vložit také do horní přihrádky myčky. Před zpětným nasazením se nezapomeňte ujistit, že je filtr kompletně suchý. Je vhodné filtr čistit alespoň jedenkrát do měsíce.
3.2. Uhlíkový filtr – uhlíkové filtry není možné čistit ručně, ani přístrojově. Doporučuje se měnit jednou za 3-4 měsíce, případně ve chvíli, kdy začnou ztrácet svoji efektivitu (zhruba 200 provozních hodin).
4. Čištění samotného přístroje je snadné – po ujištění, že je přístroj i sporák pod ním vypnutý a nehrozí zranění o horký povrch po předchozím použití, nám k čištění postačí klasický přípravek na údržbu kuchyňských spotřebičů či na nádobí. Nepoužívejte přípravky abrazivní a vyhněte se kontaktu přípravku s elektrickými komponentami, či žárovkou v přístroji.
5. Průduch digestoře je nutné pravidelně kontrolovat, nahromadění mastnoty a ucpání hrozí nebezpečím požáru. Jestliže dochází k ucpávání průduchu, je vhodné obrátit se s údržbou na profesionála.
6. Větrák a motor, který ho pohání mají vysokou životnost, nicméně jejich kontrole bychom stále měli věnovat dostatečnou pozornost. Odnímatelné vrtule můžeme očistit s použitím odmašťovače.
7. Ke kontrole funkce spotřebiče můžeme využít jednoduchý trik. Odtrhneme malý kousek novin a přidržíme u zapnutého přístroje. Jestliže útržek zůstane na místě, je pravděpodobné, že vše funguje, jak má.
Pár tipů na závěr, které vám mohou zjednodušit údržbu vaší digestoře
8. Vysoce znečištěný přístroj zanesený mastnotou nám může pomoci očistit pasta s jedlou sodou. Před použitím jakéhokoliv přípravku nezapomeňme nejdříve otestovat na malém úseku povrchu, zdali nedochází k jeho poškození.
9. Abychom se vyhnuli skvrnám od vody při zasychání nerezových povrchů, použijme papírovou utěrku pro jejich dokonalé vysušení. Pro extra lesk můžeme nakonec rozetřít pár kapek dětského oleje.
10. Informujte se u výrobce – ať už v přiloženém návodu, či na internetových stránkách výrobců vašeho přístroje můžeme nalézt návody šité na míru konkrétnímu spotřebiči, který máte doma. Stejně tak můžeme zjistit seznam dostupných náhradních dílů a četnost, s jakou je měnit. Jestliže si nevíte rady, kontaktujte přímo výrobce.
Čištění vaší digestoře je teď pro vás hračkou
Díky těmto snadným trikům jsme se naučili základní péči o digestoř a jednoduchou cestu, jak se vyvarovat nepříjemným zápachům, neestetickému znečištění ve vaší kuchyni a především hrozícímu nebezpečí požáru. Zároveň víme, co udělat pro prodloužení životnosti vašeho přístroje. Jak aktuálně vypadá váš filtr? Nepotřeboval by očistit? Vyzkoušet si to můžete třeba hned!
A co vy, věnujete při úklidu speciální péči vaší digestoři? Používáte raději komerční přípravky, nebo věříte přírodním cestám? Podělte se s námi o vaše tipy!