Jak naučit dítě chodit na nočník?
Mluvení a čůrání na nočník. To jsou dva hlavní milníky v životě každého miminka. Maminky se předhánějí v tom, které dítě se tyto věci zvládne naučit rychleji. Přitom tady o rychlost vůbec nejde. Mluvit i chodit na záchod jsme se nakonec naučili všichni, tak proč s tím spěchat?
V dřívějších dobách byla situace trochu jiná. Maminky neměly k dispozici pohodlné jednorázové plenky Dada, ale pouze ty látkové, které se musely neustále prát. Už jen z tohoto důvodu bylo nejlepší naučit dítě na nočník co nejdříve. Dnes už tato potíž odpadá, nicméně je jasné, že pro rodiče je daleko pohodlnější, když dítě nevykonává potřebu do plíny, i když používají ty nejkvalitnější sady pro přebalování. Jenže jak naučit dítě na nočník?
Kdy je vůbec vhodná doba?
Většina dětí se naučí používat nočník v průběhu druhého roku věku. Některé dříve, jiné později, stejně jako tomu bývá u dalších dovedností. Zhruba po roce života je dítě schopné pochopit, že nemá vykonávat potřebu do plínek, obvykle mu také začne vadit, když má být v mokrém. Prostě a jednoduše dítko musí k používání nočníku dospět. Jestli s vysazováním na nočník začnete moc brzy, nepomůžete tomu. Dítě se možná naučí na něm sedět, ale nikoliv utíkat na něj kdykoliv, kdy se mu bude chtít vykonat potřebu. Není tedy třeba dělat si starosti s radami našich babiček a zděšenými výrazy ostatních maminek. Každé dítko k tomu jednoho dne dospěje.
Jak ho postupně učit?
Především si udělejte dostatek času. Nesnažte se dítě posazovat na nočník ve spěchu, hezky v klidu mu vysvětlete, k čemu slouží, a ukažte, jak se na něj sedá. Snažte se dítě posazovat na nočník ve chvílích, kdy by mohlo být úspěšné, tedy například po probuzení či po jídle apod. Nenechávejte ho tam sedět příliš dlouho, pět minut stačí. Když se nezadaří, netrestejte dítě, za podařený pokus ho ale určitě pochvalte. Vyhněte se raději hrajícím nočníkům, ono by děťátko stejně časem přišlo na to, že se rozehraje, i když do něj začne strkat hračky.
Dávejte si velký pozor, ať dítěti nevytvoříte k nočníku nějaký psychický blok. Nenuťte ho násilím a nemluvte v negativním smyslu o stolici, aby si nemyslelo, že jde o něco špatného, a nezačalo ji zadržovat.
Jakmile začne trochu spolupracovat a aspoň občas chodit na nočník, omezte pleny. Například na spaní ve dne mu je nedávejte, po probuzení jej posaďte na nočník. V létě mu místo plen dávejte jen látkové kalhotky a k nim svrchní kalhotky s patentky, pravděpodobně mu bude vadit být v mokrém oblečení, takže si uvědomí, že nočník by byl lepší variantou. Pokud vydrží suché přes den, zbavte se plen i na noc.
Co byste ještě měli vědět?
Kolem 2,5-3 let už ho můžete učit chodit na opravdový záchod. Dejte mu k němu stoličku a kupte dětské sedátko, aby nepropadávalo, nechávejte dveře otevřené. I když už se dítě jednou naučí chodit na nočník, může občas dojít k pomočení. Do šesti let věku je to bráno jako normální, pokud se situace neopakuje příliš často.
Hlavně se příliš nestresujte. Naučili jsme se to všichni, takže vaše dítě nebude výjimkou. Jen mu dejte čas.
Další tipy, jak naučit dítě na nočník, najdete na blogu Sunar.cz.