Chceš být IN? Běhej!

V poslední době zažívá boom zdravý životní styl a vše okolo něj. S ním je spojeno také cvičení. A jaká je ta nejjednodušší cesta ke cvičení? Stačí si nazout tenisky a utíkat jako o závod. Neplatíte za předražené posilovny, nemusíte cvičit v kolektivu. A pokud chcete, můžete si nasadit sluchátka a užívat si chvilku, kterou si můžete užívat jen vy.  Je však důležité splnit pár rad, které k běhu potřebujete, aby vaše cvičení bylo efektivní a nekazili si tím zdraví.

beh1

Zdroj: https://c2.staticflickr.com/8/7228/13913193786_220e693c2d_b.jpg

Proč vlastně běháme?

Běhání je pro člověka jeden z nejefektivnějších sportů a to hlavně díky přirozenému pohybu, který při něm vytváříme. Díky němu si zlepšíte nejen fyzickou kondici, ale také psychický stav, neboť sportovní aktivita odbourává stres. Navíc pomáhá zhubnout nějaké to kilo navíc a posílíte svou imunitu a své zdraví. Díky běhu zlepšujete svou imunitu, či srdce a krevní oběh. A nebude skvělé se obejít bez zadýchávání při vybíhání schodů v paneláku?

Důležitý je správný začátek

Hned ze začátku je dobré určit si trasu, kam vlastně budeme běhat. Běhání je možné prakticky kdekoliv, každému však vyhovuje něco jiného. Doporučení zkušenějších běžců je však začít na lesních stezkách, a to nejen kvůli lepšímu dopadu na klouby. Díky volnosti, kterou si v lese užíváte, dáte svému běhu úplně nový rozměr, než pokud si dáte pár koleček na vydlážděné cestě okolo „panelákového hvozdu“.

Není snad potřeba zmiňovat, že první běh určitě neproběhne podle vašich představ. Pravidlo číslo jedna je nekoukat se na počet zdolaných kilometrů, protože ty v tuto chvíli nehrají roli. Prim zde zastává čas, který běháním strávíte. Pro začátečníka je optimální doba běhu od 30 minut do tři čtvrtě hodiny.

Jak správně držet tělo?

Je potřeba, aby tělo pracovalo správně jako celek. Je potřeba zkoordinovat pohyb všech částí. Mírně nakloňte celé tělo dopředu, lokty svírejte pravý úhel. Ramena mějte uvolněné, pěsti lehce sevřené. Hlavu mějte vzpřímenou a svůj pohled směřujte dopředu. Země se dotýkejme středem chodidla, špička je pro běžce, kteří jsou již v této činnosti zkušenější. Nohu držíme pod těžištěm těla, ne před ním, nikdy, ani pokud běžíme do kopce. Toto držení těla využívají také vrcholoví běžci při velkých závodech. Na jejich výsledky si můžete vsadit na internetových stránkách sázkových kanceláří.

beh2

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/af/120915-F-KX404-139_%287996341270%29.jpg/1024px-120915-F-KX404-139_%287996341270%29.jpg

Běh jako nástroj k hubnutí

Během můžete formovat svou postavu do plavek. Rozlučte se s povislým pozadím a těšte se na pevné křivky. Studie ukazují, že nejefektivnější je takzvaný intervalový běh. Při něm je důležité střídání rychlého a pomalého tempa. Můžete například zkusit 30 minut běhu, 20 minut chůze a poté 20 minut dalšího běhu. Uvidíte, jak budou vaše tukové zásoby ze zimy pomaličku mizet!

Po běhání však je důležité nevynechat strečink, aby nedocházelo ke zkracování svalů. Je tedy potřeba se po běhu pořádně protáhnout a vydržet v každé strečinkové pozici alespoň minutu. A pokud chcete, aby vaše tělo fungovalo, jak má, zařaďte protahování i mezi své ranní a večerní činnosti, například u oblíbeného seriálu, či ráno před cestou do práce.

Mějte přehled o svém pohybu

Díky chytrým telefonům a jejich různým fitness aplikacím můžeme sledovat počet uběhlých kilometrů a minut a jejich vývoj během určitého časového období. Díky nim budete v obraze a budete moci pozorovat, jak se zlepšujete.