Celer umí léčit
Celer patří do české kuchyně bezpochyby. Konzumujeme ho v polévkách, je součástí tradičních pokrmů, svíčková by bez celeru neměla ten správný říz. Málokdo si ale uvědomí, jak zdravá zelenina celer vlastně je. Obsahuje aminokyseliny, vitamíny A,C a B, minerály jako draslík, hořčík, vápník, železo, sodík a další stopové prvky. Další výhodu můžeme spatřovat i v tom, že tyto zdravé látky se ani při vyšších teplotách v souvislosti s vařením neztrácejí.
Typy celeru
Většina z nás zná klasický celer hlíznatý nebo listový, z nichž můžeme konzumovat jak bulvy, tak i listy a semena. Další druh, řapíkatý celer, se také pomalu začíná zabydlovat v našich kuchyních. Z něho se konzumují jenom listy.
Účinky celeru při nachlazení
Díky svému bohatému složení na vitamíny a minerály můžeme celer, podobně jako česnek, považovat za přírodní antibiotikum, které dokáže likvidovat bakterie, viry a plísně. Jeho účinky oceníte například v době podzimního nachlazení a chřipek. Vyzkoušejte celerový antibiotický koktejl, a to smícháním celerové, mrkvové a citronové šťávy, vše v poměru 1dcl.
Nebo zkuste popíjet celerovou šťávu, kterou si připravíte v odšťavňovači. Pokud ji budete popíjet denně, postačí i v malém množství. Její účinky na imunitní systém byste měli určitě zaznamenat. Možná budete mít problém s poněkud výrazným aromatem celeru a pozor také na to, jestli nejste na celer alergičtí.
Účinky celeru při chronických chorobách
Celer je vhodný i pro pacienty s vyšším cholesterolem nebo vysokým krevním tlakem. Obsahuje totiž složku, která napomáhá uvolnění svalů okolo tepen, rozšiřuje je a tím ovlivňuje i cirkulaci krve.
Další funkce celeru je detoxikační, pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Používá se tak při různých detoxikačních kůrách a očistách organismu a v neposlední řadě podporuje činnost ledvin.
Pokud máte problémy se zácpou a vyprazdňováním, i vám může celer s vašimi obtížemi pomoci.
Celer můžete vyzkoušet i v případě, pokud trpíte nespavostí a žádné osvědčené techniky na vás nepůsobí.
Dobře působí i v případě, že chcete povzbudit sexuální libido.
Jak ho konzumovat
Jak toho všeho docílit? Celer můžete konzumovat popíjením celerové šťávy nebo džusu, konzumovat jej lze i syrový, nakrájený na plátky. Ideální je v syrovém stavu, kdy si uchovává nejvíce léčivých látek. Postačí i malé množství, ve větším by řada lidí mohla mít s konzumací přeci jenom problém.
Faktu, že syrový celer, a to ani jeho aroma a chuť, není pro řadu lidí lákavý, můžeme čelit tím, že celer použijeme jako přísadu pro přípravu smoothie. Přidáme-li k němu chutné ovoce, neodolají tomuto koktejlu ani děti. Vyzkoušejte smíchat celer, mandarinky, jablka, banán a mrkev, přidejte vodu a vše umixujte. Možná vás lahodná chuť celeru v této podobě nemálo překvapí.
Samozřejmě existuje mnoho dalších receptů z celeru, které stojí za to si doma připravit.