Sladký a přitom zdravý život? Se stévií je to možné
Milujete sladkou chuť, ale přesto byste rády vyřadily ze své stravy co nejvíce bílého cukru, ať už kvůli zdraví nebo štíhlé linii? Pak byste se měly seznámit s rostlinou zvanou Stevia rebaudiana, nebo-li stévie sladká. Sladidlo z této rostliny je dnes k sehnání ve většině lékáren, prodejnách zdravé výživy i některých obchodech s potravinami. Proč by vás mělo zajímat?
Dar z přírody
Stévie je asi 50 cm vysoká rostlina s malými zelenými listy a drobounkými bílými květy. Pochází z Jižní Ameriky, kde se ke slazení používá tradičně již od dávných dob. U nás je zatím poměrně novou záležitostí posledních několika let, ale rychle si získává oblibu a již se vyrábí i různé nápoje a další produkty slazené stévií.
Sladký život
Stévie obsahuje látky, které jsou až 30x sladší než běžný řepný cukr. Přitom ale nemá skoro žádné kalorie a tak je velmi vhodná při redukčních dietách. I diabetici ji mohou směle používat, nezvyšuje totiž hladinu cukru v krvi, ale naopak ji pomáhá stabilizovat. A také naše zuby nekazí jako řepný cukr, ale dokonce je pomáhá chránit obsaženými látkami ničícími bakterie v ústech. Díky tomu bude kromě našich zubů i péče o děti a jejich zoubky o něco snadnější.
Mnoho variant použití
Stévie se nejčastěji prodává jako sladidlo v tabletkách nebo prášku. Ve zdravých výživách či bylinkářstvích ale můžete natrefit i na sušené lístky této rostliny. Ty jsou skvělé například na přípravu sypaného čaje, kdy jich trošku přidáte k čajové směsi a společně vylouhujete. Musíte si ale ohlídat množství, protože stévie je opravdu hodně sladká. Pokud byste si chtěli tuto rostlinku pěstovat i doma, podívejte se po ní na jaře v zahradnictvích a květinářstvích, bývá celkem dobře k sehnání. Ideálně jí prospěje letní venkovní stanoviště, ale postačí i prosluněný okenní parapet. Lístky můžete používat čerstvé, usušit si je nebo zmrazit.
Díky stévii budete zase o krůček blíže zdravému životnímu stylu a krásné postavě, po jaké toužíte. Tak co, vyzkoušíte ji také?